Artikkel: Mis toetust neile ühendustele vaja on, nad teevad ju äri?!?

portree-6174“Mis see siis õieti on, millega tegelevad MTÜd, eriti veel need MTÜ-d, kes on ennast nii kaugele töötanud, et suudavad palgata tööjõudu ja on oma käibe kasvatanud lausa käibemaksukohustuslase tasemele?” kirjutab oma artiklis Evelyn Tõniste, pikaajalise kogemusega mtü-lane. 

Ettevõtlus? Sotsiaalne ettevõtlus? Kogukondlik ettevõtlus? Ettevõtlus ääremaal? Turutõrke lahendamine või turu solkimine? Ettevõtlikkus? Mis see siis õieti on, millega tegelevad MTÜd, eriti veel need MTÜ-d, kes on ennast nii kaugele töötanud, et suudavad palgata tööjõudu ja on oma käibe kasvatanud lausa käibemaksukohustuslase tasemele? Tunnistan, et mina küll sellele küsimusele vastust ei tea. Pigem meenub mulle ühel sotsiaalset ettevõtlust tutvustaval koosolekul öeldud arvamus – kogu ettevõtlus, mis jääb allapoole Harjumaa piiri on sotsiaalne ettevõtlus.

Aga kui MTÜ-de juurde tagasi tulla, siis mulle tundub, et arvamused ühingute majandustegevuse osas jagunevad laias laastus kolmeks. Ühed on veendunud vastased, sest mis mõttes mittetulundusühing tegeleb äritegevusega, mittetulundusühing peaks ju kõike tegema tasuta ja vabatahtlikult. Kusjuures kurioosum on see, et enamasti need samad inimesed, kes arvavad, et MTÜs peaks kõike tegema vabatahtlikult ja tasuta, on MTÜde peale kurjad, kui need oma tasuta tööjõuga justkui rikuvad turukonkurentsi. Õnneks hakkab sellesse suhtumisse tilk tilga haaval jõudma ka teadmist, et kõike ei saa lõputult teha tasuta ja vabatahtlikult. Ja ei peagi.

Teised on needsamad tilgutajad, kes näevad, et on asju, mida on parem ja tulemuslikum teha koos kogukonnaga ja heal juhul ka koos omavalitsusega. Heal juhul sellepärast, et omavalitsustega koostöö sõltub suuresti sellest, kas omavalitsuste juhid ja otsustajad kuuluvad nn esimeste või teiste hulka. Peamine asi, mis sarved risti lööb, on see, kui omatulu teenivad mittetulundusühingud, küsivad omavalitsustest toetust, olgu see siis tegevustoetus või projektitoetus. Aga nad ju teevad oma kamaäri, miks nad veel raha tahavad? Aga nad ju müüvad pileteid, see on kommertsüritus, mis toetust neile veel vaja on? Mind ikka ja jälle paneb selline suhtumine hämmastama. Need on ju meie oma inimesed, kes tahavad teha midagi meie oma inimestele! Loomulikult võiks kõik kontserdi või etenduse kulud piletimüügist ära katta, aga kui palju oleks siis neid kohalikke, kes seda piletit osta jõuaks? Ma lihtsalt ei saa seda ütlemata jätta, et mul käib iga kord jutt südame alt läbi, kui keegi mainib, et Urvaste Külade Seltsi kama tootmine on äri. Need, kes ise on kogukonna tegemistesse vabatahtlikuna panustanud ning püüdnud leida kõikvõimalikke viise, kuidas teha hästi ja veel paremini, saavad väga hästi aru, mis vahe on äril ja MTÜ majandustegevusel. Urvaste Külade Selts on üks eeskujulikumaid ja enim esile toodud näiteid kogukondlikust ettevõtlusest Võrumaal ja üle Eesti ning ma väga loodan, et selle seltsi tegevust osatakse vääriliselt hinnata ka koduvallas Antslas. Pealegi teevad MTÜd ise väga hästi vahet, millele kulutakse majandustegevusest saadud raha ja millele toetused. Esimene läheb enamasti sellesama majandustegevusega seotud palgakulude katteks, ühingu arendamiseks, projektirahade omafinantseeringuks jne ning teine kindlateks tegevusteks avalikes huvides, ürituste korraldamiseks või mõne avaliku teenuse pakkumiseks.

Kõige lihtsam on vist vabaühenduste ja äriettevõtete majandustegevuse vahet selgitada läbi kasumi jagamise. Jah, ka MTÜ-d võivad kasumit teenida. Vahe ongi selles, et MTÜ ei saa oma kasumit või raamatupidamiskeeles tulemit oma liikmete vahel jagada vaid peab selle kasutama oma põhikirjas toodud eesmärgi täitmiseks, olgu selleks siis kohaliku spordi-kultuuri-või külaelu arendamine või mõne sotsiaalse probleemi lahendamine. Tõsi, meil on väga palju ettevõtteid, kes samuti oma kasumit omanike vahel laiali ei jaga vaid selle ettevõtte ja seega ka piirkonna arengusse investeerivad, tihtipeale veel osa sellest kasumist läbi MTÜ-de või muul viisil kohaliku elu edendamiseks annavad. Minu lugupidamine neile ettevõtjatele! Veel üks maaeluga kaasnev nähtus olukorras, kus inimesi on vähe, on see, et ettevõtjad on ka külaelu eestvedajad ning spordi- või kultuurielu edendajad omakorda tublid ettevõtjad.

Tihti nähakse ainult MTÜ-dele kulutatud raha, mitte seda, kui palju raha vabaühenduste kaudu omavalitsusse läbi erinevate projektide sisse on tulnud, rääkimata sellest, et viitsitaks süveneda mittenumbrilisse poolde ehk mõelda läbi see sotsiaalne, moraalne, kogukondlik või mis iganes tüüpi kasu, mida numbrites on raske mõõta. Siinkohal peavad ühenduste eestvedajad muidugi natuke ka endale tuhka pähe raputama, et kas see kasu on ikka piisavalt suure kella külge pandud?

Veel üks eelarvamus, millest on raske läbi murda – MTÜs võib maksta ka töötasu. Õnneks, mida aeg edasi, seda rohkem hakatakse seda poolt ka mõistma. Enamus MTÜ-de eestvedajaid ja liikmeid on aastaid toimetanud vabatahtlikuna ja entusiasmist ning seda tehakse ka edaspidi, aga tõesti on väga teretulnud arusaam, et meie vähese inimressursi olukorras hakatakse järjest enam väärtustama inimeste aja-ja energiakulu ning seda ka rahaliselt. Lõpetuseks ma tahakski natuke rahustada kõiki neid, kes kardavad, et MTÜ-d äkki rikkaks saavad toetustega – olge mureta, ei saa. Ükskõik, kui palju me siinseid MTÜsid oma ühisest rahakotist toetame või lausa palgaraha maksame, me ei suuda iial kinni maksta seda tööd, mida need inimesed on teinud ja teevad puhtast entusiasmist, lihtsalt teha tahtmisest ja armastusest kõige selle vastu, mida nad teevad.

Aga kolmandad? Noh, kolmandad on need, kellel on lihtsalt savi. Tõele au andes ma vahel täitsa kadestan neid kolmandaid 🙂

NB! Antud kirjatükk on minu subjektiivne arvamus ja ei pretendeeri ühelegi tõele.

Evelyn Tõniste

Antslast, mis om üts hää väega kotus!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s